11/02/2015 0

Mazurski Tour 2014 - dzień 3

NIEZWYKŁE PAROWOZY, SZARE ŁABĘDZIE, BEZDROŻA I POSĘPNE ZAGADKI 🚂🦢⛵🔕⛬💀❔



Dzień 3

Etap 2

30 sierpnia 2014, sobota

Gołczewo - Ocypel


(Gołczewo - Kościerzyna - Wdzydze Kiszewskie - Wiele - Odry - Łąg - Klaniny - Ocypel)

132 km
(łącznie 295 km)


czas jazdy  7:25 h

średnia prędkość  17,7 km/h

prędkość max  44 km/h

przewyższenie   827 m

wysokość max  228 m n.p.m.

wysokość min  128 m n.p.m.

podjazd max  8 %

zjazd max  5 %

temperatura max  25*c

temperatura rano  15*c



Przed szóstą rano budzi mnie szum ulewnego deszczu. O ósmej postanawiam, że nie ma co się czaić i trzeba jechać. Pakuję sakwy, połykam śniadanie i... przestaje padać. Wychodzi słońce i zaczyna mocno przygrzewać. Świetnie.



PAROWOZOWNIA KOŚCIERZYNA

W Kościerzynie koncentruję się na Skansenie Parowozowni, który może się pochwalić jedną z najcenniejszych kolekcji zabytkowych parowozów w Europie. Podobno o ciuchciach TW-1 i OK-1 z 1915 r. marzą niemieccy muzealnicy, którzy twierdzą, że każda z nich ma wartość kilku Mercedesów klasy S. Do osobliwości muzeum należą też: rekordowo długa 25-metrowa lokomotywa PU-29, najstarszy (z 1889 r.) wagon kolejowy albo ręczna konna pompa strażacka z 1879 r.

















 

Na jeziorze Gołuń, tuż przy brzegu, udaje mi się wypatrzyć łabędzie szare - jeszcze takich nie widziałem.






WDZYDZKI PARK KRAJOBRAZOWY
Z olbrzymiej drewnianej konstrukcji na terenie PTTK we Wdzydzach Kiszewskich podziwiam zapierający dech widok niezwykłego kształtu gigantycznego krzyża, który tworzą wody jeziora Wdzydze. Jego cztery ramiona kształtują położone w polodowcowych rynnach jeziora: Radolne, Jelenie, Gołuń i Wdzydze. 























We Wdzydzach Tucholskich, tuż nad jeziorem Wdzydze, zajadam znakomity obiad - zupę rybną z ryb słodkowodnych i smażoną na masełku sieję.

ODRY I JEJ TAJEMNICE

Kręgów kamiennych ciąg dalszy. Te nieopodal wsi Odry należą ponoć do najlepiej zachowanych. Kamienne kręgi i kurhany, ukryte w puszczy Borów Tucholskich, ściągają radiestetów i ufologów z całej Europy. Jest tu aż 12 kręgów i 20 grobów kurhanowych. W lesie jest też tajemniczy lej głębokości 6 metrów. Wiek cmentarzyska określa się na około 6 tysięcy lat. Kręgi mogły pełnić funkcję obserwatorium astronomicznego i zegara. Na linii przechodzącej przez środki czterech kręgów można obserwować wschód Słońca w dniu przesilenia letniego. Podobno kamienie wydzielają silny strumień energii, która "naładowuje pozytywnie".  












Dzisiaj przedzieram się też przez około 21-22 km piaszczystymi drogami Borów Tucholskich. Jest tu sporo wsi, do których inaczej niż bitą drogą nie da się dotrzeć, między innymi Klaniny, które leżą na rozstaju pięciu dróg, wszystkich jednak piaszczystych i grząskich.

Nocleg w domku letniskowym nad dziewiczym jeziorem Wielki Ocypel w sercu puszczy.










Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Blaru wyprawy