1/13/2020 0

Beskidzkie Cycle II 2019 - dzień 12

JAKIE DROGI KOCHAM NAJBARDZIEJ? 🎨 DLACZEGO TYLE TYCH CERKWI? 🙏 OSTATNI DZIEŃ RAJDU ✌🏁



Dzień 12

Etap 6 (kolarski)

13 czerwca 2019, czwartek

MOCHNACZKA NIŻNA - BANICA - HAŃCZOWA - WYSOWA ZDRÓJ - BLECHNARKA - UŚCIE GORLICKIE - FLORYNKA - CZYRNA - MOCHNACZKA NIŻNA



90,4 km

start godzina  8:40

meta godzina  17:15

czas jazdy optymalny  5:04 h

czas wycieczki  8:35 h

średnia prędkość  17,79 km/h

prędkość max  61,2 km/h

suma podjazdów  1.458 m

wysokość max  726 m n.p.m.

wysokość min  383 m n.p.m.

wysokość start/meta  635 m n.p.m.

różnica wysokości  343 m

podjazd max  14%

zjazd max  14%

temperatura max  34*c!

temperatura rano  23*c

 
Miał być dzisiaj lajcik na zakończenie cycli, czyli wypuszczenie się na jakieś mniej górzyste tereny, na przykład Beskid Niski. Nic bardziej mylnego. Beskid Niski nie znaczy łagodny. Może nie ma tam takich szczytów, ale drogi są tak samo strome jak przystało na góry. Dwustumetrowe przewyższenia o ciągłym nachyleniu dziesięć procent to nic, co miało by być rzadkością w tym rejonie. No i do tego te upały. Końcówka etapu to już mordęga w 34-stopniowym ukropie. No ale pięknie, pięknie jest.







BANICA
Drewniana cerkiew grekokatolicka z XVIII wieku pw. śś. Kosmy i Damiana. Wewnątrz m.in. ikonostas z 1787 roku oraz XVI-wieczne ikony i Deesis.









WYSOWA-ZDRÓJ
Kościół pw. NMP Wniebowziętej z 1936 roku nawiązujący do tradycji dawnego budownictwa regionu. W środku barokowy ołtarz z XVIII wieku.
Szkoda, że z kolei wysowska cerkiew św. Michała Archanioła jest w totalnym remoncie - nie można wejść, a zdjęcie też nic fajnego nie pokaże, bo całość przykrywa rusztowanie. 

Na kolejnej fotce Park Zdrojowy. 







W Wysowej odwiedzam pewną bardzo sympatyczną panią Alicję. Spokojnie, nie mam romansu. To mama mojego serdecznego przyjaciela, która mieszka od jakiegoś czasu w Beskidzie Niskim,  zaprosiła mnie na chwilkę odpoczynku i pogawędkę przy obiedzie. Niestety, pani Alicja nie pozwoliła się sfotografować;)






UŚCIE GORLICKIE
Cerkiew św. Paraskewy z 1786 roku, grekokatolicka, w zachodniołemkowskim typie budownictwa, z polichromią, XVIII-wiecznym ikonostasem i ikonami.




MOCHNACZKA NIŻNA 
Drewniana zrębowa łemkowska cerkiew pw. św. Michała Archanioła z 1846 roku. Wnętrze bardzo kolorowo wymalowane na obchody 950-lecia chrztu Rusi w 1938 roku. Charakterystyczne geometryczne motywy naśladujące haft. Barokowy ikonostas z XVIII wieku. Prorok Mojżesz jest rogaty, jak Mojżesz Michała Anioła - to skutek brzemiennej pomyłki tłumacza Biblii.



Takimi właśnie drogami pełzać kocham najbardziej. 🐌






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Blaru wyprawy