1/04/2020 0

Beskidzkie Cycle II 2019 - dzień 9

OD MUSZYNY ⛲ DO KRYNICY ⛲ PRZEZ GÓRY W UPALE 😓


Dzień 9

Etap 4 pieszy

10 czerwca 2019, poniedziałek

/Beskid Sądecki: Wschodnie Pasmo Jaworzyny/

MUSZYNA - ZŁOCKIE - Jaworzyna Krynicka (🗻 1.114 m) - schronisko Jaworzyna Krynicka - Diabelski Kamień - Polana Izwór - KRYNICA ZDRÓJ 



19,9 km

start godzina  7:15

meta godzina  13:10

czas przejścia wg mapy  6:30 h

czas przejścia faktyczny  5:55 h

suma podejść  847 m

wysokość min  450 m n.p.m.

wysokość max  1.114 m n.p.m.

różnica wysokości  664 m

temperatura max  30*c

temperatura rano  14*c


Co za upał dzisiaj. Nie chce się nawet siedzieć w słońcu, a co dopiero dreptać. Wstaję bardzo wcześnie z uwagi na zapowiadaną już wczoraj gorączkę, żeby rankiem przejść tyle ile się da, zanim przestanie to być przyjemnością. Cóż z tego, skoro już o ósmej rano jest ponad dwadzieścia stopni.

O szóstej trzydzieści wyruszam autobusem do Muszyny. Stamtąd wdrapuję się stromym szlakiem na Jaworzynę Krynicką - bez szału, ostre monotonne podejście przez las - i równie stromym schodzę do Krynicy-Zdrój. Szpagatuję ostro, chcę mieć to po prostu już z głowy. Może dziś po prostu nie mam natchnienia na wędrówkę.

No ale o trzynastej schodzę do uzdrowiska w Krynicy i tu sobie mogę posiedzieć w cieniu i posączyć jakąś wodę ze zgniłym jajem. Nie ma tu dzisiaj tłumów, jest poniedziałek, pora jeszcze pracowniczo-szkolna, więc spokój. Można sobie pokontemplować zdroje nie rozpraszany gwarem i tłumem.

W tej chwili siedzę w jakiejś czesko-słowackiej knajpce pod patronatem pilsa i czekam na obiadek. Mam jeszcze dwie godziny do autobusu i za bardzo nie wiem co robić z czasem. Te dwie godziny były zaplanowane na Muzeum Nikifora w willi Romanówka przy bulwarze zdrojowym, ale... od 1 do 24 czerwca zamknięto - remont. Szkoda, szkoda, szkoda... To był poniekąd główny cel dziś.

Zamawiam kolejne piwo, dość dobrego czeskiego pilsa z beczki, bo tej wody zdrojowej to nie da się pić. Wymordowałem pół litra jakiejś - smakowała i pachniała jak siki, w których wyprano skarpety całej wycieczki szkolnej.


MUSZYNA-ZDRÓJ
Deptak wzdłuż Szczawnika oraz górna panorama na Złockie i Muszynę.
 





ZŁOCKIE. CERKIEW I SZARAK NA DRODZE
Drewniana cerkiew pw. św. Demetriusza z 1872 roku w typie staroruskim, z XIX-wiecznym ikonostasem. Obok cerkwii krzyże i kapliczki.
 








JAWORZYNA KRYNICKA
Panorama z trasy na szczyt, górna stacja wyciągu oraz bacówka przy schronisku górskim.
 








ZEJŚCIE DO KRYNICY
Wytwornica śniegu, schodzenie stokiem narciarskim i polanami.
 











KRYNICA-ZDRÓJ
Współczesna (1996 r.) cerkiew prawosławna o siedmiu kopułach (symbol siedmiu sakramentów) pw. Równego Apostołom św. Księcia Włodzimierza Wielkiego. Wewnątrz w ikonostasie XIX-wieczne ikony z nieistniejących cerkwii w Osławicy, Jaworniku i Komańczy.
 





KRYNICA-ZDRÓJ
Bulwary Dietla wzdłuż potoku Kryniczanka.
 


KRYNICA-ZDRÓJ
Przyjemnie posiedzieć w cieniu i chłodzie Pijalni Głównej wód mineralnych. Przez okno oraz poniżej widok na Stary Dom Zdrojowy.
 





KRYNICA-ZDRÓJ. WILLA ROMANÓWKA
Muzeum Nikifora ze zbiorami akwarelek mistrza "sztuki naiwnej".



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Blaru wyprawy