12/03/2019 0

Beskidzkie Cycle II 2019 - dzie艅 8

CERKWIE, CERKWIE, CERKWIE... 馃檹 I MOFETY 馃寢馃挦

 

Dzie艅 8

Etap 4 (kolarski)

9 czerwca 2019, niedziela


MUSZYNA - ORLOV - LELUCH脫W - WOJKOWA - TYLICZ - MUSZYNKA - MOCHNACZKA NI呕NA - POWRO殴NIK - MUSZYNA



91,8 km (z czego 13,7 km S艂owacja)

start godzina  7:55

meta godzina  15:05

czas jazdy optymalny  5:17 h

czas wycieczki  8:10 h

艣rednia pr臋dko艣膰  17,32 km/h

pr臋dko艣膰 max  60,0 km/h

suma podjazd贸w  1,295 m

wysoko艣膰 max  830 m n.p.m.

wysoko艣膰 min  447 m n.p.m.

wysoko艣膰 start/meta  453 m n.p.m.

r贸偶nica wysoko艣ci  383 m

podjazd max  21%

zjazd max  22%

temperatura max  26*c

temperatura rano  19*c

temperatura min (w g贸rnych partiach)  18*c



Dzi艣 etap kolarski, kt贸ry rozpoczynam od Muszyny-Zdr贸j. Dwadzie艣cia osiem kilometr贸w przeje偶d偶am z rowerem na dachu. Pogoda znakomita, przed po艂udniem niewiele poni偶ej dwudziestu stopni Celsjusza. Super do jazdy na rowerze.

Rynek w Muszynie ca艂y rozkopany i pozagradzany, wi臋c nie skupiam si臋 na nim, tylko od razu - po zaparkowaniu ko艂o szko艂y (niedziela, wi臋c luzik) - startuj臋 w g贸ry.

Przemieszczam si臋 wzd艂u偶 Popradu w kierunku odwrotnym ni偶 jego nurt w stron臋 S艂owacji. Przy cerkwi w Orlovie nawracam i inn膮 tras膮 ju偶 zmierzam w polskie pasmo G贸r Leluchowskich. Od Dubnego do Wojkowej jad臋 terenowym szlakiem rowerowym. I tu zaczyna si臋 "dramat". B艂oto, kamienie i i nachylenie cz臋sto przekraczaj膮ce dwadzie艣cia procent! Dobrze, 偶e tym razem profilaktycznie spakowa艂em do sakwy gumowe klapki. Po co mi klapki? Ano po to, 偶e s膮 nieodzowne podczas prowadzenia/pchania roweru, a chodzenie po g贸rach w SPD-kach z zewn臋trznymi blokami nie tylko nie nale偶y do przyjemno艣ci, ale i jest po prostu niewykonalne, niemo偶liwe i absurdalne.

Za Wojkow膮 ja i m贸j nowy gravel odetchn臋li艣my z ulga. Koniec takich hardcore'贸w na dzisiaj. Dalej ju偶 tylko szosa. 

Krynic臋-Zdr贸j odpuszczam sobie dzisiaj. Przeje偶d偶am przez ni膮 po prostu. B臋d臋 tam jutro pieszo, to sobie poogl膮dam co trzeba. A dzi艣 niedziela i ruch jak na Krup贸wkach.

Wracaj膮c ju偶 autem, zaje偶d偶am pod t膮 sam膮 restauracj臋 w Piwnicznej co wczoraj. I zn贸w bomba. Za osiemna艣cie zeta obiad z dw贸ch da艅 i to jaki smakowity. Ros贸艂 (9/10) i schab w sosie 艣liwkowym (9/10).

No i na koniec taka ma艂a niefajna sprawa. Kiedy wjecha艂em ju偶 samochodem na podw贸rze i zdejmowa艂em rower, patrz臋 - a tu po艂amany m贸j nowiusie艅ki mapnik. Ca艂e pleksi rozlecia艂o si臋 w drobny mak. Zosta艂 tylko metalowy uchwyt. Pozostanie mi je藕dzi膰 do ko艅ca wyprawy z mapkami w sakwie. Zastanawiaj膮ce jest to, 偶e nie jecha艂em szybciej ni偶 siedemdziesi膮t kilometr贸w na godzin臋 (sze艣膰dziesi膮t przecie偶 samym rowerem te偶 mo偶na polecie膰 z g贸ry) i  o nic po drodze z Muszyny nie zahaczy艂em. Pocieszaj膮ce jest to, 偶e zosta艂y mi tylko dwie kolarskie traski ju偶, 偶e wyci膮gn膮艂em mapy przed jazd膮 autem (bo i te bym straci艂), no i 偶e to nie jaki艣 defekt uniemo偶liwiaj膮cy je偶d偶enie czy te偶 zdrowotny. Jako艣 dam rad臋. Cho膰 szkoda, bo uwielbiam podr贸偶owa膰 z map膮 przed nosem, no i nie s膮 to tanie rzeczy.


ORLOV
Charakterystyczne orlovskie murowane domki z wysuni臋tym dachem czterospadowym i szerokim okapem.



ORLOV
Cerkiew grekokatolicka z 1866 roku pw. 艣w. Paraskewii i jej pi臋kne otoczenie.




LELUCH脫W
Cerkiew grekokatolicka 艣w. Dymitra powsta艂a w 1861 roku, zbudowana zosta艂a w konstrukcji zr臋bowej ze 艣cianami pokrytymi gontem. Obok dzwonnica, r贸wnie偶 drewniana.







Odjechany... go艂臋bnik?






Walka z 21-procent贸wk膮 i kamolami.






W艣r贸d pejza偶y g贸r Leluchowskich.



Na dalekim planie na drzewie wida膰 ciekawe okazy lataj膮cych drapie偶nik贸w.












WOJKOWA
Przepi臋kna drewniana XVIII-wieczna 艂emkowska cerkiew pw. 艣w. Kosmy i Damiana. Sk艂ada si臋 z trzech cz臋艣ci, wyra藕nie wyodr臋bnionych (prezbiterium, nawa i babiniec), zbudowanych z drewna na zr膮b. Na ich wierzcho艂kach pseudolatarnie zwie艅czone krzy偶ami. Wewn膮trz ikonostas z XVIII wieku i polichromia z 1938 roku, a tak偶e inne ciekawostki, np. ber艂o procesyjne czy ikony.

Jaka szkoda, 偶e docieram akurat w momencie, kiedy w艂a艣nie dobieg艂o ko艅ca nabo偶e艅stwo (raz w tygodniu w  niedziel臋). Chwil臋 wcze艣niej m贸g艂bym wej艣膰 do wn臋trza, kt贸re jest zamkni臋te przez ca艂y tydzie艅, a tak tylko si臋 min膮艂em na schodach z ko艣cielnym co zamkn膮艂 wrota.









TYLICZ
To ju偶 Tylicz. Ko艂o nowego ko艣cio艂a drewniana czerwona 艣wi膮tynia z 1612 roku. W rokokowym o艂tarzu g艂贸wnym XVI-wieczny obraz Matki Boskiej Karmi膮cej. Na murowanej dzwonnicy dzwon odlany w 1665 roku. Tu偶 przy wej艣ciu ogromna lipa o pi臋ciometrowym odwodzie.

Na nast臋pnym zdj臋ciu z kolei inna 艣wi膮tynia w Tyliczu, drewniana cerkiew 艣w. Kosmy i Damiana z 1743 roku. Nieproporcjonalna sylwetka z pot臋偶n膮 wie偶膮. Wewn膮trz wspania艂e malowid艂a, wykonane z okazji obchod贸w 950-lecia chrztu Rusi, ikonostas z pocz膮tku XVIII wieku, obok niego kri艂osy (pomieszczenia dla 艣piewak贸w, typowe dla architektury cerkiewnej, ale na tych terenach prawie nie spotykane).






MUSZYNKA
 Jestem w Muszynce. W centrum wsi cerkiew pw. 艣w. Jana Ewangelisty z 1689 roku, kt贸ra z zewn膮trz sprawia wra偶enie do艣膰 m艂odej, ale od wewn膮trz - archaicznej. Wystr贸j barokowy i rokokowy, w o艂tarzu bocznym obraz z czas贸w konfederacji barskiej, przedstawiaj膮cy 艣w. Barbar臋 - pi臋kn膮 dam臋 w bogatym stroju. Ciekawostk膮 te偶 jest zaskakuj膮co d艂uga drabina w wie偶y.

Na kolejnej fotce wn臋trze.






S艁OTWINY
 Cerkiewka pw. Opieki NMP w S艂otwinach (obecnie dzielnica Krynicy-Zdr贸j) pochodzi z 1888 roku i ma w sobie co艣 z architektury uzdrowiskowej. Nietypowa wie偶a: ma 艣ciany pionowe (zwyk艂e s膮 wyra藕nie pochy艂e) i nie "okracza" babi艅ca, lecz jest od niego znacznie w臋偶sza i jakby si臋 w niego wtapia艂a. Wewn膮trz polichromia z 1930 roku. Z ikonostasu pozosta艂o 6 ikon patriarch贸w.



POWRO殴NIK
No i w ko艅cu prawdziwy deser i pere艂ka. W drzewach ukrywa si臋 najbardziej renomowana cerkiew 艂emkowska pw. 艣w. Jakuba M艂odszego Aposto艂a,  wpisana na List臋  艢wiatowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO. Powsta艂a w 1604 roku! I jakie偶 mam szcz臋艣cie, bo zamkni臋ta na og贸艂 cerkiew jest teraz otwarta, bo wraz z kustoszem podziwia j膮 zorganizowana grupa. Mam za jednym zamachem mo偶liwo艣膰 podziwiania wn臋trz (mo偶na by艂o nawet wej艣膰 do zakrystii), jak i prelekcj臋 w postaci prawdziwego konesera, kt贸rego pasji w g艂osie a偶 mi艂o by艂o s艂ucha膰.

W XVIII-wiecznym ikonostasie zamiast Deesis (w tej scenie Matka Boska i Jan Chrzciciel b艂agaj膮 Chrystusa o ocalenie grzesznik贸w), umieszczono Koronacj臋 Matki Boskiej - motyw zupe艂nie w tym miejscu nie spotykany w cerkwiach. S膮 tu te偶 ikony XVII-wieczne, m.in. S膮d Ostateczny, najstarsza ikona w tym rejonie. 艢ciany zakrystii pokrywa cenna polichromia z 1607 roku. Na XVIII-wiecznym o艂tarzu bocznym obraz Chrystus u S艂upa. Nie b臋d臋 si臋 rozpisywa艂, chocia偶 zanotowa艂em sobie jeszcze sporo innych pere艂ek, ale to ju偶 zostawi臋 dla siebie.

Na ostatnim zdj臋ciu wida膰, 偶e zewn臋trzna cz臋艣膰 cerkwi jest w remoncie i nie "wygl膮da" w og贸le. 


















JASTRZ臉BIK
Ostatnia ju偶 dzisiaj cerkiew. Tym razem grekokatolicka pw. 艣w. 艁ukasza Ewangelisty z I po艂owy XIX wieku, zr臋bowa, pokryta gontem. Wn臋trze zdobi polichromia z 1861 roku. W艣r贸d ikon barokowego ikonostasu znajduje si臋 Chrystus Dobry Pasterz z 1775 roku.



Mofety, czyli b膮belkuj膮ce gazem 藕r贸de艂ka.









Brak komentarzy:

Prze艣lij komentarz

Copyright © Blaru wyprawy